Dochodzenie w sprawie zespołu Cushinga

Nikt nie chce, aby jego czworonożny przyjaciel był podejrzewany o zespół Cushinga. Jeżeli Twój pies wykazuje objawy podobne do tych, które stwierdza się u naszych głównych podejrzanych, powinieneś prześledzić je dokładniej.

Rehabilitation through treatment

Irrespective of the cause of Cushing's, the result is always the same - more cortisol is produced than is actually needed by the body. This results in the slow development of a combination of clinical signs that are associated with the condition.

Czy masz więcej pytań? Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące stanu zdrowia Twojego psa

Objawy

Najbardziej widoczne objawy zespołu Cushinga są bardzo podobne do tych związanych z procesem starzenia się, co czyni tę chorobę trudną w rozpoznaniu i dalszym monitorowaniu.

Do najlepiej zauważalnych objawów zespołu Cushinga zalicza się:

  • Oddawanie nadmiernych ilości moczu z  możliwym nietrzymaniem moczu
  • Nadmierne pragnienie
  • Zwiększony apetyt
  • Intensywne zianie, nawet w spoczynku
  • Osłabienie mięśni i utrata masy mięśniowej
  • Ospałość
  • Zakażenia układu moczowego (zapalenie pęcherza moczowego)
  • Beczkowaty brzuch
  • Plackowate wyłysienia, nawracające zakażenia skóry

Kiedy Twój lekarz weterynarii podejrzewa zespół Cushinga, wykona badania krwi, aby potwierdzić rozpoznanie.

Stężenie kortyzolu we krwi podlega znacznym wahaniom w ciągu doby zarówno u zdrowych psów, jak i u psów z zespołem Cushinga. Z tego powodu nie można potwierdzić rozpoznania wykonując tylko pojedyncze oznaczenie pomiaru kortyzolu. Dwoma najczęściej stosowanymi badaniami, aby potwierdzić rozpoznanie zespołu Cushinga, są test stymulacji ACTH oraz test hamowania niską dawką deksametazonu. Czasami konieczne jest przeprowadzenie obydwu z nich.

Trilostan

Trilostan jest krótko działającym lekiem, który wymaga codziennego podawania, aby kontrolować objawy kliniczne choroby.

Zaleca się, abyś podawał swojemu psu trilostan rano wraz z pożywieniem, ponieważ  łatwo ulega on wówczas wchłanianiu. Ułatwia to również lekarzowi weterynarii przeprowadzenie badań w godzinach porannych, po upływie odpowiedniego czasu od podania leku.

Skontaktuj się ze swoim lekarzem weterynarii. NIE podawaj podwójnej dawki następnego dnia.

Leczenie

Większość psów będzie wymagała codziennego podawania leków. Zespołu Cushinga nie można wyleczyć, jednak przy pomocy trilostanu udaje się go skutecznie kontrolować.

Objawy kliniczne zespołu Cushinga, takie jak ospałość, zwiększone pragnienie, łaknienie i wielomocz, wyciszają się szybko, często w ciągu dwóch pierwszych tygodni leczenia. Natomiast na zniknięcie zmian skórnych, wyłysień i beczkowatego brzucha trzeba czasami poczekać od 3 do 6 miesięcy.

Śledź postępy swojego psa przy użyciu  spersonalizowanego dzienniczka leczenia.

Pobierz swój dzienniczek

Tak. To ważne, aby Twój pies odwiedzał lekarza weterynarii, aby mógł on ocenić jego stan i wykonać testy monitorujące odpowiedź na leczenie w 10 dniu, po 4 tygodniach i 12 tygodniach od rozpoczęcia terapii trilostanem, a następnie co 3 miesiące.

Jeśli Twój pies poczuje się gorzej, w którymkolwiek momencie przyjmowania trilostanu, przerwij leczenie i skonsultuj się jak najszybciej ze swoim lekarzem weterynarii.

Trilostan jest dobrze tolerowany przez większość psów. Jeżeli u Twojego psa rozwiną się jakiekolwiek objawy choroby podczas podawania trilostanu, w tym: zmniejszona reaktywność, wymioty, biegunka i brak łaknienia, natychmiast przerwij podawanie leku i jak najszybciej skontaktuj się ze swoim lekarzem weterynarii.

Jeśli martwi Cię stan zdrowia swojego psa, powinieneś natychmiast skonsultować się ze swoim lekarzem weterynarii.

 

Trilostan jest lekiem przepisywanym wyłącznie przez lekarza weterynarii, dostępnym tylko w zakładach leczniczych dla zwierząt. Jakiekolwiek pytania dotyczące Twojego psa należy kierować bezpośrednio do zakładu leczniczego dla zwierząt.